Ustaliliśmy, który projekt będzie koncepcyjny dla nowych wiat, przystanków autobusowych i tramwajowych w Gdańsku. Tylko jedna praca spełniła wszystkie warunki konkursu. Komisja wysoko oceniła wagę projektu projektu. Publiczność uznała je również za pomocne i wygodne w pracy.
Projekt koncepcyjny nowego schronu w Gdańsku, zaprojektowany przez gdyńską pracownię „Jacek Ryń Studio”, zdobył II nagrodę w konkursie. Prace spełniły wszystkie wymagania oczekiwanych przepisów. Na pierwszy rzut oka jedną z głównych zalet baldachimu jest znacznie szerszy widok i ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Ale to nie wszystko – konstrukcja baldachimu może być również wykorzystana do postawienia go na terenie o znacznym nachyleniu.
To koncepcyjna wiata zaprojektowana przez architekta Zachary’ego Gentry’ego. Swoją nazwę zawdzięcza pomysłowi, że można nim pokryć samochód, zmienić nastrój w ciągu dnia lub zachować odporność na pory deszczowe. Wiele materiałów, które tworzą nasz świat, niekoniecznie nadaje się do recyklingu, na przykład drewno i inne produkty pochodzenia roślinnego. A zainstalowanie paneli fotowoltaicznych mogłoby stworzyć system, w którym nasze miejskie światła byłyby całkowicie zasilane ze źródeł naturalnych.
Atutem nowego projektu wiaty jest jej dostępność dla osób niepełnosprawnych lub opiekunów dzieci w wózkach. Pod baldachimem jest wystarczająco dużo miejsca na wózek inwalidzki lub standardowy wózek dziecięcy! Praca w domu ma pewne zalety. Zapewniają pracownikom dokładny harmonogram i są zbudowane tak, aby odpowiadały potrzebom wszystkich ludzi, bez względu na to, jak z nich korzystają. Ponadto mają podłokietniki, które można regulować do dowolnej wysokości, gdy są z dala od biurka. Zapobiega to dużemu obciążeniu szyi i pleców podczas długotrwałego pisania
Koncepcyjne wiaty można również wykorzystać do wprowadzenia innych przydatnych funkcji, które umożliwiają opiekę nad pasażerami, takich jak czytnik e-papierów czy wyświetlanie rozkładów jazdy lub informacji dla pasażerów.
Komisja konkursowa powstała jako niezależny zespół złożony z przedstawicieli Urzędu Miasta, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz innych organów państwowych Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawa i Centrum Projektowe Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni wspomniały o tym elemencie koncepcji projektowej, który wymagałby doprecyzowania. Jednym z typowych problemów związanych z budownictwem jest budowa fundamentów. Można to osiągnąć na trzy główne sposoby: poprzez zastosowanie fundamentów punktowych, płyty fundamentowej oraz odpowiedni dobór materiałów podporowych. Jury w tej sprawie również dostrzegło potrzebę dokładniejszego nakreślenia rozwiązania odprowadzenia wód opadowych z dachu płaskiego. Zostanie to uwzględnione na etapie projektu technicznego.
Projekt został w pierwszej kolejności zaproponowany przez projektanta, z uwzględnieniem czynników ekonomicznych oraz rozwiązań technicznych specyficznych dla danej lokalizacji.
Autor zwycięskiego opowiadania otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł. Łączna pula nagród rozdysponowanych w konkursie wynosi 70 000 zł.
Źródło: gzdiz.gda.pl