Dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji oraz dziennikarze zagraniczni relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę zostali uhonorowani Nagrodami im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Laureatów dwunastej edycji ogłoszono w poniedziałek, 3 kwietnia. Wręczenie nagród odbędzie się 3 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Dla kogo przeznaczona jest Nagroda
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana za pracę dziennikarzy i mediów służących Polonii. Powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Macieja Płażyńskiego.
W tym roku nagrody przyznano po raz dwunasty.
Maciej Płażyński (1958-2010) – działacz opozycji antykomunistycznej, pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański w latach 1990-1996, Marszałek Sejmu RP i wicemarszałek Senatu RP, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, którego celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
Kto został wyróżniony w 2023 roku
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką jest Karolina Przewrocka-Aderet. Jury nagrodziło ją za cykl wywiadów z polskimi Żydami w Izraelu, ukazujących wspólnotę losów polsko-żydowskich także we współczesnym ujęciu, opublikowany w miesięczniku „Kalejdoskop”.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Karolinie Walczowskiej i Natalii Gomułce za publikację w portalu Onet.pl pt. Mają chronić pracowników w Holandii, a „tworzą obozy” – o nieprawidłowościach, których dopuszczają się wobec polskich pracowników zagranicą agencje pośrednictwa pracy.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatami zostali wszyscy dziennikarze zagraniczni, relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę w pełnej skali. Nagroda jest wyrazem wdzięczności za pokazanie światu solidarnej i otwartej postawy Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik „Polonia Nowa” wydawany w języku polskim i szwedzkim.
Nagrody zostaną wręczone w czerwcu
Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).
Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Wręczenie nagród odbędzie się 3 czerwca 2023 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Źródło: gdansk.pl