REKLAMA

Okulista dziecięcy Gdańsk – kiedy udać się na wizytę? Jak wybrać dobrego specjalistę?

Okulista dziecięcy Gdańsk – kiedy udać się na wizytę? Jak wybrać dobrego specjalistę?

Okulista dziecięcy zajmuje się diagnostyką, leczeniem, jak również profilaktyką chorób narządu wzroku u pacjentów pediatrycznych. W praktyce mowa nie tylko o małych dzieciach, ale również nastolatkach. Wśród najczęściej wykrywanych chorób oczu u dzieci znajdują się m.in. astygmatyzm, zapalenie spojówek czy też krótkowzroczność. Kiedy warto umówić się na pierwszą wizytę u specjalisty. Jak wybrać odpowiedni gabinet, w którym maluch będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie? Sprawdź!
  1. Okulistyka dziecięca – kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę?
  2. Okulista dla dzieci – dlaczego warto regularnie badać wzrok?
  3. Okulista dziecięcy Gdańsk – jak wybrać najlepszy gabinet?

Okulistyka dziecięca – kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta u okulisty dziecięcego powinna odbyć się nie później niż między drugim a trzecim rokiem życia dziecka, o ile wcześniej nie występują ku temu wskazania. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli u rodziców występują wady wzroku lub schorzenia w obrębie jego narządu w postaci m.in. nadwzroczności czy też zeza, pierwsze badanie okulistyczne u dziecka warto przeprowadzić nieco wcześniej – najlepiej w pierwszym roku życia malucha.  Podczas badań okulista zakrapia jego oczy tzw. kroplami porażającymi akomodację oka. Dzięki temu możliwe jest rozszerzenie źrenic, a co za tym idzie, przeprowadzenie bardzo dokładnych badań oczu. Diagnostyka jest niezwykle ważna na drodze do tego, aby odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości, wśród których można wymienić takie jak m.in. retinopatia wcześniacza – to schorzenie siatkówki oka występujące u wcześniaków. Warto mieć na uwadze to, że o ile wspomniane krople przyczyniają się do tymczasowego pogorszenia widzenia, o tyle nie są szkodliwe dla oczu, a sam proces zakrapiania nie powoduje dolegliwości bólowych. Może jedynie pojawić się niewielki dyskomfort. Kiedy istnieją przesłanki do tego, aby niezwłocznie umówić się na wizytę u dobrego specjalisty? Niezwykle ważne jest to, aby bacznie obserwować swoje dziecko. Zauważenie niepokojących objawów, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, często jest niezwykle trudne z uwagi na to, że często nie potrafią one dokładnie określić, co im doskwiera. Wśród sygnałów, które mogą świadczyć o konieczności uzyskania skierowania do poradni okulistycznej znajdują się m.in. problemy ze skupieniem wzroku w jednym punkcie, bóle głowy, mrużenie oczu podczas wykonywania najprostszych czynności, pocieranie oczy, trudności z rozróżnieniem przedmiotów z samego rana, tym po przebudzeniu. Im wcześniej zostanie wykryta choroba lub wada wzroku, tym istnieje większe prawdopodobieństwo wysokiej skuteczności ich wyleczenia w długoterminowej perspektywie.

Okulista dla dzieci – dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Badania profilaktyczne mają bardzo istotne znaczenie w kontekście ochrony wzroku u malucha. Rutynowe badania najlepiej przeprowadzać m.in. co dwa lata, jednak z powodzeniem można je raz w roku. Istnieje wtedy większa szansa na zidentyfikowanie rozwijającej się choroby, a co za tym idzie, szybszą reakcję. Badanie wzroku u dzieci często odbywa się w ramach bilansu zdrowia dziecka i przeprowadzane jest przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego. Jak ono wygląda w przypadku maluchów, które jeszcze nie potrafią czytać i pisać? Wykorzystuje się w tym celu wizerunki zwierzątek. Jego zadaniem jest odpowiedzenie na pytanie, co widzi na tablicy znajdującej się od niego w odpowiedniej odległości. Dzięki temu dziecko czuje się spokojne, a specjaliści mogą stwierdzić ewentualne nieprawidłowości, w tym np. niedowidzenie, krótkowzroczność czy też nadwzroczność. Dlaczego regularne badanie wzroku dziecka jest tak istotne? W pas kłania się tutaj możliwość szybkiego rozpoznania choroby lub wady wzroku. Nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju zeza czy też niedowidzenia. Rutynowa wizyta u okulisty to skuteczny sposób na rozpoznanie problemu, którego dziecko często nie jest świadome – nie potrafi samodzielnie określić jakości swojego widzenia. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, okulista dziecięcy może przeprowadzić szereg bardziej szczegółowych badań wzroku, w tym m.in. badanie dna oka, soczewki, zdolności widzenia barwnego w trójkolorze czy też cover test, którego celem jest wykrycie skłonności do zezowania. Im wcześniej zareagujemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju poważnych chorób w przyszłości.

Okulista dziecięcy Gdańsk – jak wybrać najlepszy gabinet?

Dobry okulista dziecięcy Gdańsk czy też w innym mieście w Polsce powinien posiadać wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Zwróć uwagę nie tylko na jego kwalifikacje i referencje, ale również jego staż w tak wymagającej specjalizacji. Bardzo istotne jest to, aby wykazywał się ogromna empatią i wzbudzał zaufanie u malucha. Dla większości małych pacjentów pierwsza wizyta u okulisty wywołuje skrajne emocje, dlatego tak istotne jest poczucie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostają również opinie wśród rodziców innych dzieci. Można szybko i łatwo sprawdzić je w internecie, jednak warto także polegać na poleceniach od znajomych i rodziny. Tzw. poczta pantoflowa to bardzo cenne źródło informacji o specjalistach – można pozyskać je z pierwszej ręki, co często jest na wagę złota. Bardzo ważna jest także możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań w jednym miejscu, bez konieczności umawiania się na wizyty w innych poradniach, gabinetach czy ośrodkach zdrowia.

Czytaj także