14 lutego obchodzony jest Narodowy Dzień Armii Krajowej, czyli dzień przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Tego dnia o godzinie 18:00 na Cmentarzu Łostowickim odbędzie się impreza, aby odwiedzić i posprzątać, bo jest tam tylu żołnierzy. Na pamiątkę wszystkich ofiar śmiertelnych w Gdańsku iw Polsce podczas II wojny światowej, w każdym z 226 miejsc spoczynku zapalona zostanie świeca. Pochowano tu ponad 21 tysięcy osób, w tym 40 żołnierzy radzieckich, którzy zginęli z rąk niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej.
– Armia Krajowa była z pewnością najlepiej zorganizowanym, choć nie największym podziemnym wojskiem w okupowanej przez Niemców Europie. Powojenne zmiany granic i wejście Polski w orbitę wpływu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich sprawiły, że wielu dawnych żołnierzy Armii Krajowej na długie lata związało swoje życie z Gdańskiem. W portowym mieście widzieli szansę na zdobycie edukacji i pracy, ale też na „rozmycie” się w rzeszy innych ekspatriantów – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim. – Na początku lat 90tych, na fali politycznych przemian, weterani Polskiego Państwa Podziemnego założyli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Trzy gdańskie koła terenowe i jedno środowiskowe dbały o upamiętnianie polskich bohaterów, ale też zapewnienia im godnego pochówku wraz z dawnymi towarzyszami broni.
Dzięki współpracy kombatantów i władz na Cmentarzu Łostowickim powstała Kwatera Akowska, która upamiętnia doczesne szczątki żołnierzy Armii Krajowej. Przypomina nam wszystkim o ich poświęceniu dla naszego kraju i naszego miasta.
Na Cmentarzu Łostowickim pochowano 220 żołnierzy
– Co roku spotykamy się na Cmentarzu Łostowickim, aby na każdym z już 226 grobów zapalić znicz pamięci, wspomnieć pochowanych tam bohaterów, spotkać się w gronie rodzin, przyjaciół, harcerzy pasjonatów historii – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska. – Wydarzenie, choć ważne w kalendarzu miejskich uroczystości, ma nieco bardziej osobisty charakter. Wielu spośród pochowanych na Cmentarzu Łostowickim żołnierzy Armii Krajowej było naszymi przyjaciółmi lub bliskimi.
Możesz wziąć udział w akcji, przynosząc swoją świeczkę i przekazując
Dla mieszkańców Nowego Portu zorganizowano wystawę plenerową.
Wspólnie z Miastem Gdańsk, Związkiem Kwatera Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowano wystawę plenerową „Ostatni. Mieszkańcy Gdańska – żołnierze Armii Krajowej” Polskie Państwo Podziemne i liczba weteranów została napisana przez Polski Instytut Pamięci Narodowej. Książka przedstawia 18 portretów i życiorysów zarówno członków Państwa Podziemnego, jak i wybitnych postaci współczesnego środowiska kombatanckiego w Polsce.
– Wystawa dotychczas była prezentowana w ścisłym centrum Gdańska, w dzielnicach Aniołki, Przymorze Wielkie, nieopodal Wartowni nr 1 na Westerplatte. Wszędzie budziła ogromne zainteresowanie gdańszczan i turystów. 14 lutego zawita do Nowego Portu, gdzie, dzięki współpracy z Zespołem Szkół Morskich w Gdańsku, będą mogli się z nią zapoznać zarówno uczniowie tej szkoły, jak i wszyscy mieszkańcy Nowego Portu – dodaje dr Janusz Marszalec.
Akcja społeczna. Światło dla Bohaterów
- Kiedy: 14 lutego 2023 (wtorek), godz. 18.00
- Gdzie: Cmentarz Łostowicki, Kwatera Akowska (za domem przedbpogrzebowym)
- Wstęp: wolny
Wystawa plenerowa. Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej
- Kiedy: 14 lutego – 31 marca br.
- Gdzie: Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, ul. Wyzwolenia 8,
- Wstęp: wolny (w godzinach pracy szkoły).
Źródło: gdansk.pl